Wycinka drzew w świetle przepisów prawnych
Wydawać by się mogło, że na prywatnych posesjach każdy ma prawo do dowolnego zagospodarowania przestrzeni. Niestety prawo własności bywa ograniczane. Tak jest w przypadku drzew, a dokładniej ich wycinki. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody usunięcie drzewa na działce w niektórych przypadkach wymaga zezwolenia. Zaniedbanie obowiązku zgłoszenia tego zamiaru do odpowiednich służb traktowane jest jako złamanie prawa i podlega karze, najczęściej finansowej.
Kiedy niezbędne jest zgłoszenie zamiaru wycięcia drzewa?
Planowaną wycinkę drzew i krzewów w Wieliszewie czy innym miejscu w Polsce należy zgłosić do urzędu gminy lub miasta. Można to zrobić osobiście, listownie lub online. Władze mają wówczas 21 dni na przeprowadzenie oględzin, a w ciągu kolejnych 14 dni wydanie stosownej decyzji. Zgłoszenie jest obligatoryjne niemalże w każdym przypadku dotyczącym usunięcia drzewa z posesji prywatnej na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jeśli:
- drzewo osiągnęło określony rozmiar pnia (zdefiniowany indywidualnie dla konkretnego gatunku),
- znajduje się na terenie posesji wpisanej do rejestru zabytków (wówczas wymaga dodatkowego zezwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków).
Ponadto pozwolenia wymaga też wycięcie drzewa znajdującego się w pasie drogowym.
Jakie drzewa można wyciąć bez pozwolenia?
Wyjątkiem od obowiązku rejestracji i uzyskania zgody na planowaną wycinkę, są rosnące na prywatnej posesji drzewa:
- złamane lub przewrócone w wyniku wypadku bądź działania czynników naturalnych takich jak silny wiatr,
- owocowe,
- o określonym obwodzie pnia, który na wysokości 5 m nie przekracza: 80 cm w przypadku topoli, wierzb oraz klonów, 65 cm w przypadku kasztanowców zwyczajnych i platanów klonolistnych oraz 50 cm w przypadku pozostałych gatunków.